O czym warto pamiętać, tworząc kampanię Google Adwords
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Multi Channel Sp. z o.o. nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Multi Channel Sp. z o.o.

58

O czym warto pamiętać, tworząc kampanię Google Adwords

Autor: Grzegorz Faliszewski, publikacja: 2018-05-16

O czym warto pamiętać, budując kampanię. Warto zapoznać się z 10 punktami naszej Checklisty AdWords.

Zdjęcie nr 1

Ustal docelową grupę odbiorców

AdWords pozwala precyzyjnie docierać do Twoich potencjalnych klientów. Jednak to Ty znasz najlepiej swój biznes i to ty musisz użyć tej wiedzy w trakcie konfigurowania kampanii. Jeśli korzystasz z usług agencji Google, podziel się z nimi tą bezcenną wiedzą.

Ustal cel kampanii

Twoje działania powinny przekładać się na realizację konkretnych celów biznesowych. Zastanów się, który z nich jest dla Ciebie najważniejszy i przygotuj strategię, która pozwoli go zrealizować. W zależności od rodzaju działalności Twoją konwersją może być sprzedaż, zapisanie się na newsletter, wypełnienie formularza kontaktowego czy przeczytanie artykułu na blogu. Pamiętaj, że biznes to ludzie – postaraj się spojrzeć na swoją firmę z perspektywy własnego klienta.

Zdefiniuj podstawowe hasła

Zastanów się, jakie hasła wpisują w wyszukiwarkę Twoi potencjalni Klienci. Użyj dostępnych narzędzi (Planer słów kluczowych) i zbuduj pierwsze kampanie w sieci wyszukiwania. Obserwuj, testuj i wyciągaj wnioski. Pamiętaj o dopasowaniach fraz (przybliżone, do wyrażenia, ścisłe, z modyfikatorem). Nie zapomnij o dodaniu i rozbudowie listy wykluczeń. Im więcej danych pojawi się w działającej kampanii, tym większe możliwości optymalizacji. Pamiętaj, ze optymalizacja to klucz do poprawienia wyniku jakości. Lepszy wynik jakości = niższe koszty kliknięć i konwersji.

Zdefiniuj konwersje

Jeśli tego nie zrobisz, trudno będzie Ci ocenić, czy podjęte działania przynoszą spodziewane efekty. Nie będziesz wiedział, czy są realizowane cele kampanii. Nie mając wiedzy, ile kosztuje Cię pozyskanie klienta, nie będziesz w stanie ocenić rentowności kampanii.

Dodaj rozszerzenia reklam

Nie zapomnij o rozszerzeniach reklam. Masz do dyspozycji całą paletę: rozszerzenie linków do podstron, lokalizacji, połączeń, informacji o witrynie itd. Rozszerzenia reklam pomagają wyróżnić się na tle innych reklamodawców, wpływają pozytywnie na współczynnik klikalności CTR, a co za tym idzie – na wynik jakości. Poświęć czas na ich konfigurację ­ warto.

Zdjęcie nr 2

Ustal budżety kampanii

Dzienny budżet reklamowy definiujesz niezależnie na poziomie każdej kampanii. Dzienne wydatki reklamowe są sumą budżetów wszystkich aktywnych kampanii na koncie (tak naprawdę na poziomie dziennym mogą być większe nawet o 20%, ale w okresie rozliczeniowym średnia kwota dzienna pozostaje zachowana). Zbyt niskie budżety nie pozwalają wykorzystać w pełni potencjału kampanii, z kolei jeśli z jakiegoś powodu jeszcze nie śledzisz konwersji, nie dowiesz się o tym, że kampania generuje tylko koszty, a nie spodziewane korzyści.

Przygotuj reklamy

Optymalizując kampanię, na pewno będziesz chciał wiedzieć, które reklamy są chętniej klikane przez Twoich potencjalnych klientów. Taka ocena będzie dużo łatwiejsza, jeśli w każdej grupie reklam stworzysz kilka treści reklamowych (co najmniej dwie). Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz miał porównania i punktu odniesienia – po prostu utrudnisz sobie analizę.

Zainstaluj analitykę

Na pewno chcesz wiedzieć, jak użytkownicy zachowują się po wejściu na Twoją stronę internetową. Czy znajdują to, czego szukali, czy może niekoniecznie. Czy pojawiają się jednorazowo, czy też może regularnie do Ciebie wracają. Na te i inne (dużo bardziej skomplikowane pytania) pomoże Ci odpowiedzieć Google Analytics. Jeśli korzystasz z bezpłatnych narzędzi Google, sprawdź, czy skrypt analityczny został poprawnie wdrożony i zbierane dane nie są obciążone błędem. Pomocne będzie narzędzie, które możesz zainstalować jako dodatek w przeglądarce – Google Tag Assistant. Pamiętaj, że Analytics w swojej bezpłatnej wersji jest narzędziem wskazującym trendy i ze względu na swoje ograniczenia dostarcza dane z pewnym przybliżeniem. Część danych pojawia się w raportach z opóźnieniem. Ograniczeń tych nie ma wersja komercyjna, ale jej zakup związany jest z konkretnym wydatkiem. Nie martw się jednak – wersja bezpłatna daje olbrzymie możliwości.

Połącz AdWords z Analytics

Jeśli Twoje konto Google Analytics działa poprawnie, koniecznie połącz je ze swoim kontem AdWords. Czynność ta zajmie najwyżej kilka minut, dzięki temu będziesz mógł dokładniej analizować swoje działania reklamowe, śledzić koszty i zwrot z inwestycji.

Ustal dodatkowe parametry

Za pomocą AdWords możesz docierać do klientów znajdujących się na różnych kontynentach, przekaz możesz budować w wielu językach. Jeśli jednak reklamujesz lokalny zakład fryzjerski lub np. kwiaciarnię, powinieneś prawdopodobnie ograniczyć zasięg przekazu do miasta, dzielnicy czy wąskiego obszaru w pobliżu świadczenia miejsca Twojej działalności. Dzięki temu ograniczysz niepotrzebne koszty, które nie mają szansy wygenerować żadnych korzyści biznesowych. Dopasuj harmonogramy wyświetlania reklam ­ może nie warto reklamować się w niedzielę? A może wprost przeciwnie?

Może właśnie wtedy kampania generuje najwięcej konwersji? Obserwuj, testuj, eksperymentuj, wyciągaj wnioski, optymalizuj – to recepta na sukces z AdWords!


Opracował:
Grzegorz Faliszewski
Multi Channel sp. z o.o.

Reklama internetowa - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 534 Specjalistów od Kampanii Reklamowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o reklamie internetowej